Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2024 r.
10:14

Zygmunt Dobrzyński [1942-2023] Odszedł pasjonat sportu

Jego poczucie humoru, niezłomność, nieograniczona życzliwość sprawiały, że każdy czuł się przy nim wyjątkowo. Rodzina, przyjaciele, znajomi, koledzy ze środowiska sportowego i kibice pożegnali w piątek na cmentarzu na lubelskim Majdanku Zygmunta Dobrzyńskiego, byłego trenera Lublinianki, a potem wieloletniego prezesa Okręgowego Związku Piłki Ręcznej, a także wiceprezesa ZPRP i Wojewódzkiej Federacji Sportu w Lublinie. Dobrzyński zmarł 25 grudnia. Przeżył 81 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sportowe środowisko poniosło niepowetowaną stratę. Zygmunt Dobrzyński był wielkim pasjonatem i przyjaciel sportu, w szczególności piłki ręcznej. Był trenerem, prowadził m.in. pierwszoligową Lubliniankę i Koronę Kielce (obecnie Industria Kielce), a później działaczem. Od 1972 do 1992 roku pełnił funkcję wiceprezesa Okręgowego Związku Piłki Ręcznej w Lublinie, a następnie aż do 2005 r. prezesa. Na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków LZPR w 2018 roku Zygmunt Dobrzyński otrzymał tytuł Prezesa Honorowego Lubelskiego Związku Piłki Ręcznej.

Jak środowisko sportowe zapamiętało Zygmunta Dobrzyńskiego?

Ponad 50 lat z Dobrzyńskim przyjaźnił się Janusz Karpiński, były zawodnik, trener i działacz, dziś organizator spotkań po latach reprezentantów WKS Lublinianka.

– Niewiele osób wie ale zanim w Jego życiu pojawiła się ukochana piłka ręczna grał w piłkę.,, nożną w Ładzie Biłgoraj. Pojechał do SN do Katowic i tam dopiero złapał bakcyla szczypiorniaka. Przyjechał do Lublina i zaczął uczyć w Mechaniku. A, że miał w szkole kilku sprawnych chłopców zaczął tworzyć drużynę. Byłem wtedy w „12” i grałem w koszykówkę, trochę też i w ręczną. – Przyszedł do mnie i mówi: Podobno gra Pan w ręczną. – To było wiosną 1967 roku. Od tego wszystko się zaczęło. MKS Zryw i Lublinianka to były piękne czasy. Skończyły się w latach 80-tych. Z Zygmuntem przeżyliśmy wiele cudownych chwil zarówno zawodowo, jak i towarzysko. Będzie nam wszystkim Go bardzo brakowało – mówi Janusz Karpiński.

Trener Waldemar Czubala, jeden z najwybitniejszych lubelskich szkoleniowców z Dobrzyńskim znał się ponad 30 lat.

– Wspólnie zakładaliśmy klasy sportowe piłki ręcznej w Szkole Podstawowej nr 37. Później współpracowaliśmy w klubie oraz w Lubelskim Związku Piłki Ręcznej. Odszedł wspaniały człowiek, pracowity trener zasłużony dla Lublina, Lublinianki i polskiej piłki ręcznej. Nie wiem czy aż tyle potrzeba, czy brakuje tam trenerów na górze? Bardzo żałujemy, że Zygmunta nie ma już wśród nas – wyznaje zasmucony Waldemar Czubala i przypomina, że w lutym ubiegłego roku środowisko pożegnało innego znakomitego trenera, a wcześniej zawodnika Lublinianki Edwarda Jankowskiego.

Wiesław Brodowski, przewodniczący Rady Nadzorczej MKS Lublin zapamięta Zygmunta Dobrzyńskiego, jako znakomitego prezesa, działacza oraz trenera piłki ręcznej i to nie tylko w naszym regionie.

– Jego zasługi są nieocenione. To, że Montex osiągnął taki sukces, lubelska drużyna wywalczyła dwa europejskie puchary i 22 tytuły mistrzyń Polski to również zawdzięczamy Zygmuntowi, który kierował przez wiele lat Okręgowym Związkiem Piłki Ręcznej. Pomagał, jak tylko mógł i te sukcesy są też jego udziałem – przyznaje W. Brodowski.

Wiele ciepłych, serdecznych słów pod adresem Zygmunta Dobrzyńskiego popłynęło także z ust Marcina Zubka, wiceprezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, który w imieniu centrali pożegnał podczas uroczystości żałobnej zmarłego.

– Zygmuncie dziękujemy ci za wszystko co dla nas zrobiłeś. Za Twoją empatię, serdeczność, życzliwość, za to że zawsze byłeś chętny nam do pomocy. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze z Tobą w przyszłości w innym, lepszym wymiarze. Pozostań na zawsze w naszych myślach. Cześć Twojej pamięci! – mówił wiceprezes Zubek.

– Dziś żegnamy Zygmunta, osobę niezwykłą, która była dla mnie kimś więcej niż przyjacielem. Był rodziną – wyznał podczas ostatniego pożegnania trener Krzysztof Krawczyk, wychowanek Dobrzyńskiego. – Zygmunt wprowadzał radość w każdą chwilę i potrafił dodawać otuchy nawet w najtrudniejszych monetach życia. Jego poczucie humoru, niezłomność, nieograniczona życzliwość sprawiały, że każdy czuł się przy nim wyjątkowo. Całe moje życie, a szczególnie zawodowe było związane z Zygmuntem. Był moim trenerem, kolegą, przyjacielem. Poznałem trenera Zygmunta Dobrzyńskiego jako młody zawodnik Lublinianki w 1975 roku. Pierwszą pracę w Szkole Podstawowej Nr 37 w Lublinie podjąłem dzięki Zygmuntowi, który tworzył tam klasy sportowe w piłce ręcznej. Przy jego udziale zostałem w klubie jako trener. Po pięciu latach pracy, gdy odchodziłem na uczelnie powiedział: Idź, rozwijaj się! Tak czyni tylko prawdziwy przyjaciel – wspomina Krzysztof Krawczyk i dodaje, że Zygmunt Dobrzyński miał pozytywny wpływ nie tylko na jego życie, ale też innych osób, pomagając w rozwoju karier sportowych.– Zygmunt był pasjonatem, który potrafił zainspirować innych ludzi swoimi działaniami. Był postacią charyzmatyczną Był zawsze gotów, by podzielić się swoją mądrością, wsparciem i pocieszaniem. Jego oddanie, życzliwość i wrodzona determinacja były inspiracją dla nas wszystkich. Zygmunt zawsze potrafił słuchać, nigdy nie oceniał pochopnie. Uczył nas czym jest odwaga, szczerość, empatia. Chciałbym podziękować Mu za wszystkie te niezapomniane chwile, za przyjaźń która wzbogaciła nasze życie. Pamięć o Nim będzie żywa w naszych myślach. Odpoczywaj w pokoju drogi Zygmuncie, Przyjacielu! – zakończył K. Krawczyk.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty